William James Sidis’in Zeka Seviyesi

William James Sidis’in zeka seviyesi, ortalamanın 100 kabul edildiği zeka testlerine göre 300’ün üzerindeydi ama o, hayata tutunamayı başaramadı.

Dinsel ve siyasal sebeplerle anayurtları Rusya’yı terk etmek zorunda kalan Yahudilerden Boris ve Sarah Sidis, İlk kez Newyork Limanı’nda ayak bastıkları yeni topraklara uyum sağlamakta güçlük çekmedi. Boris ,Harvard’da psikoloji profesörü oldu, Sarah Tıp tahsili yapan ender kadınlar arasına girdi.

1898 Nisan’ının ilk günü oğulları William James Sidis doğdu.William altı aylıkken bazı kelimeleri söyleyebiliyor, sekiz aylık olduğunda alfabedeki tüm harfleri tanıyabiliyordu.Sidis çifti öğrettikleri her şeyi bir sünger gibi emen bu çocuğun bir dahi olacağına inanıyordu. Sarah kariyerini bırakarak tüm zamanını onun eğitimine adadı.

1.5 yaşında günlük gazeteleri okuyabilen William, 5 yaşına geldiğinde sıradışı yetenekleri basının ilgisini çekmeye başladı.William o sırada Latince, Yunanca, Rusça, Fransızca, Almanca, ve İbranice öğreniyordu.Altı yaşında gramer okuluna başladı.Altı ay geçmeden lise seviyesine ulaşmıştı.Dahi çocuğun başarıları Newyork Times’ın ilk sayfalarında yer buluyor, teorilerini kanıtlayan Boris ve Serah kuşkusuz gurur duyuyordu.Fakat dehanın ne kadarının doğuştan geldiğini, ne kadarının sonradan kazanıldığı konusu tartışmalıydı.Eğitim dehanın gelişimine ne katkı yaparsa yapsın bunun doğal bir alt yapısı olduğu açıktı.

Dokuz yaşında Harvard sınavlarını kazanan William, üniversite eğitimi için yeterli duygusal olgunluğa erişemediği gerekçesiyle geri çevrildi.Bu sırada geçmişten ya da gelecekten herhangi bir tarihin haftanın hangi gününe geldiğini zihinden hesaplayabiliyordu.

Matematik kitaplarındaki hataları düzeltiyor ve dil öğrenmeye devam ediyordu. William 11 yaşındayken Harvard’a kabul edildi.Bir yıl sonra aynı üniversitenin profesörlerine iki saatlik bir konferans verecek, ardından 20.y.y’ın en büyük matematikçilerinden biri olmaya aday gösterilecekti.

16 yaşında Harvard’dan mezun oldu.Şöhreti arttıkça daha çok içine kapanıyordu.Çünkü kalabalıktan nefret ediyordu.Houston’daki Rice Üniversitesi’nde matematik dersleri vermeye başladı.Fakat önlenemeyen şöhreti öğrencileriyle arasında büyük bir engele dönüşüyordu.Çok geçmeden işi bıraktı.Harvard’a dönüp hukuk okumaya başladı.Ne var ki hukuk ona göre değildi.

1919’da William yeniden gazete manşetlerindeydi fakat konu bu kez farklıydı.Sosyalist hareketin içinde bir gösteriye katılmış ve tutuklanmıştı.Bu dava muhalif fikirlerinin su yüzüne çıkmasına,gözden düşmesine neden oldu.

Onu hapse girmekten kurtaran ailesi bir yıl boyunca gözlerden uzak kalmasını sağladı.Doğu yakasına döndüğünde artık kalifiye olmayan işlerde çalışıyor, tanındığını farkedince iş değiştiriyordu.

Yalnız kalabilmek için büyük çaba sarfediyordu.Bazıları kendi ismiyle, bazıları takma isimle Birkaç kitap yazdı. 1925’te önemli bir kozmoloji kitabı yayımladı.Bu arada yıllardır biriktirdiği tramvay bileti koleksiyonuna devam ediyordu.

Basın William’ın bırakmıyordu; o artık tutunamayanlardan biri, gazeteciler için eşsiz bir hikaye ve yeniden ilgi odağıydı.Yükselişi kadar, düşüşü de merak uyandırıyordu.1 Nisan doğumlu William’ın yaşadığı dram 1 Nisan şakası olarak adlandırılıyordu.

10944’te bir Temmuz günü polisi arayan ev sahibi Sidis’i yerde şuursuz yatarken bulduğunu haber verdiğinde 46 yaşındaydı ve bir daha uyanamayacaktı.11 yaşında üniversite de ders veren, 40 yabancı dili mükkemmel konuşan dahi, Boston’da işsiz ve metaliksiz ölmüştü.Bazıları onu kişisel projelerine dönüştüren ailesini suçladı, bazıları da inzivaya çekilmekten başka seçenek bırakmayan gazetecileri…

William Sidis, tutunamayışının sebepleri ne olursa olsun, gelmiş geçmiş en yüksek zeka olarak kabul edilir.

Orijinal Kaynak: Wallace,A,The Prodigy: A Biograpyh of Willam James Sidis, America’s Greatest child Prodigy, Newyork E.P Dutton 1986 Alınarak bilgi verilmiş.

Bu sayfa 1.562 kez görüntülendi.

Ahmet

Sıradan bloglardan birisi :)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

  1. Mehmet dedi ki:

    Zeka düşünce bilinmezlik çok derindir zor olan hayallerini şekillendiren sınırların ne kadar olduğuna bağlıdır

  2. Mehmet dedi ki:

    Bilmek bir şeyin ne olduğunu söylemek için onu tanımak gerekir yani bir güneş ten örnek verelim güneş doğdu diyoruz annesi olmayan Bir varlıktır güneş nasıl doğar

  3. Mehmet dedi ki:

    Her iki seçenek arasında değişir hayat ya hayatının baş rolünde oynarsin ya seyirci seçim senin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir